Teresa od Jezusa. Biografia

84922_1.png
  • nowość
Dostępność: na wyczerpaniu
Cena: 30,00 zł 30.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Flos Carmeli
Kod produktu: 1026

Opis

Matka Teresa od Jezusa Marchocka (1603-1652), jest jedną z bardziej interesujących postaci w zakonie karmelitanek bosych w Polsce. Życie matki Teresy przypada na złoty wiek baroku. Ale także na złoty wiek reformy karmelitańskiej w Polsce. Biografia napisana przez s. Marię Grażynę Zieleń, karmelitankę bosą z Gdyni, jest wędrówką po życiu i duchowości matki Teresy, w tle widzimy także trudne momenty historii naszej Ojczyzny.


Szlachcianka, Marianna Marchocka w 1620 roku wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych w Krakowie, a siedemnaście lat później została przełożoną tego klasztoru. W 1642 roku została wysłana na fundację do Lwowa jako przełożona. W 1648 roku opuściła Lwów i wróciła do Krakowa, skąd w roku następnym udała się do Warszawy. Zmarła w Warszawie 19 kwietnia 1652 roku w opinii świętości, proces beatyfikacyjny w toku.


Jak pisze s. Grażyna: "Jej wielkość przedstawia się w wytrwaniu przy Bogu mimo różnorodnych doświadczeń, pokus, poczucia osamotnienia i opuszczenia przez Boga. Jej poczucie osamotnienia znalazło swój osobisty udział w osamotnieniu Jezusa w Ogrójcu i na Krzyżu. Dwie tajemnice paschalne były jej najbliższe przez całe życie - Ogrójec i Kalwaria. Tak jak Jezus był sam, podczas swej męki w wypełnianiu woli Ojca, tak matka Teresa wiedziała, że to osamotnienie jest elementem jej powołania. Podjęła je uczestnicząc w osamotnieniu Jezusa. (...) Świętość nie zależy od czasu, wieku, pochodzenia, stanu posiadania, czy wykształcenia. Wprawdzie czynniki te w pewien sposób kształtują człowieka, ale nie decydują o jego świętości. Najważniejsza jest łaska Boga i otwarcie się na nią, współpraca z nią".

Dane techniczne

Autor Marianna Marchocka
Wydawnictwo Flos Carmeli
Data wydania 2020
Liczba stron 198
Oprawa Broszura
Format 150x230 mm
ISBN 9788366504080

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl