Głos Karmelu (nr 99) wiosna-lato 2024
Opis
Królowa Pokoju – to jeden z najnowszych tytułów Maryi, Matki Jezusa. Teologiczna prawda o Maryi jako Królowej Pokoju dojrzewała w świadomości Kościoła przez długie wieki. Tytuł Maryi Królowej Pokoju został oficjalnie dodany do litanii loretańskiej z polecenia papieża Benedykta XV w 1917 r. podczas pierwszej wojny światowej. Liturgiczne wspomnienie Maryi Królowej Pokoju przypada zaś na 1 września, datę wybuchu drugiej wojny światowej. Wierzymy, że Ta, która porodziła Jezusa Księcia Pokoju, ma swój nieustanny udział w przywracaniu pierwotnej harmonii między Bogiem a człowiekiem i ludzi między sobą. Pełnia pokoju i życie w zgodzie całego stworzenia to bezcenne dary, przywrócone światu przez wcielenie Syna Bożego.
Mamy wszyscy świadomość, jak bardzo brakuje nam tej harmonii, tak w naszych własnych sercach, w naszych rodzinach, wspólnotach, w Kościele, społeczeństwie, ojczyźnie i na całym świecie. Jak chyba nigdy dotąd za naszego życia, złowroga groźba niszczącej i zabijającej pokój wojny nie była tak blisko nas, nie była taka realna i bliska.
Drodzy czytelnicy, cały najnowszy numer „Głosu Karmelu”, który poświęcamy zagadnieniu pokoju, artykuły teologiczne, historyczne czy też osobiste świadectwa uwrażliwiają nas na ten cenny dar, który przyniósł każdemu z nas Jezus Chrystus, Książe Pokoju. Nie tylko nam go dał i nim obdarował, ale jednocześnie zachęcił do trwałej, choć czasami mozolnej pracy nad nim, do odrzucania lęku i wszelkich niepokojów, które mącą nasz rozum i zbierają radość życia w pokoju z Bogiem, samym sobą i innymi ludźmi.
Życzę Wam wszystkim opieki i wstawiennictwa Tej, Której serce było przepełnione Bożym pokojem. Niech troska i opieka Królowej Pokoju wleją w nasze serca nadzieję na trwały pokój i uzdolnią nas do poszukiwania pojednania i pokoju wszędzie, gdzie panuje ból i lęk wojny, rozdarcia i niepokoju.
Paweł Urbańczyk OCD
Redaktor naczelny